Astronom Kime Denir? Astronomlar Nerede Çalışır, Ne Yapar?

Ana sayfa » genel » Astronom Kime Denir? Astronomlar Nerede Çalışır, Ne Yapar?

astronomi bilimi yıldızları inceler, dolayısıyla bu bilim dalıyla uğraşan kişiler de astronom olarak adlandırılır. diğer bir deyişle gökbilimci. gökyüzünün incelenmesi için geliştirilen teknolojik ürünlerin yani teleskopların yardımıyla gökyüzünü inceleyen astronomlar bu işi rasathanelerde yani

gözlemevlerinde yaparlar. incelemenin daha rahat yapılabilmesi için rasathanelerin bulundukları konumun da önemi vardır. bu nedenle de günümüzde rasathaneler daha çok yüksek bölgelere kurulur.

astronom

astronomluk bir meslek olarak değerlendirilse de gökyüzünü inceleme işini güzel vakit geçirmek için, hobi olarak ve merak nedeniyle yapanların sayısı da az değildir. astronomlar teleskoplar aracılığıyla gökyüzünü ve yıldızları incelerken diğer yandan onların fotoğraflarını da çekerler.

astronomlar teknolojik teleskoplar sayesinde çok uzaklardaki gökcisimleri hakıında bile bilgi sahibi olabilirler. örneğin çok yakın bir zaman kadar bir gezegen olarak bilinen plütonun aslında bir gezegen olmadığını keşfetmişler, ona “cüce gezegen” adını takmışlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.