Asteroit Nedir? Asteroitlerin Özellikleri

Ana sayfa » coğrafya » Asteroit Nedir? Asteroitlerin Özellikleri

asteroitler küçük gezegenlerdir. gökyüzünde sayıları binleri bulan bu minik gezegenler ilk olarak 19. yy.ın başında tespit edildi. başta ne olduğu pek de anlaşılamayan bu küçük cisimlere astronomlar tarafından asteroit adı verildi.

tıpkı diğer gezegenler gibi asterotiler de güneşin etrafında dönerler. asterotilerin boyutları ve şekilleri birbirinden farklıdır. küre halinde, yassı halde olabildikleri gibi irili ufaklı olabilirler. çünkü büyük asteroitler birbiriyle çarpışaral parçalanır ve küçük asterotiler oluşur. bugüne kadar tespit edilen en büyük asteroitin çapı 900 km. kadardır. bu rakamın ciddiyetini anlayabilmek için bir örnek verelim:

asteroit

sadece 1 kilometre çapına sahip bir asteroti eğer dünyaya çarparsa, bu asteroitin neredeyse 20 katı büyüklüğünde bir krater meydana gelir. eğer okyanusa düşerse yine dünyada önemli bir zarar sebep olur. ancak endişelenmeye gerek yok zira bir asteroitin dünyamıza çarpma olasılığı bir milyon yılda bir görülebilecek kadar düşüktür.

bazılarının inanışına göre dinozorların neslinin tükenme nedeni bir asteroitin milyonlarca yıl önce dünyaya çarpmasıdır. ancak böyle bir ihtimalin olduğu düşündüğümüzde o dönem neden yeryüzündeki diğer canlıların neslinin tükenmediği sorusu aklımıza gelebilir.

asterotilerin güneş çevresinde tur attığını söylemiştik. bazıları güneşe çok uzak, bazıları ise çok yakın bir konumda yer alır.

“Asteroit Nedir? Asteroitlerin Özellikleri” ile ilgili 9 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.