Aslanların Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Aslanların Özellikleri Nelerdir?

Diğer büyük kedilerin aksine aslanlar sürüler halinde yaşarlar. aslan sürüleri çayırlardan çöllere, kayalıklara kadar pek çok yere yayılmıştır. ama günümüzde ne yazık ki aslanların özgürce dolaşabildiği pek az yer kalmıştır. Hindistan’daki Gir ormanı Ulusal Parkı’nda koruma altına alınmış olan birkaç yüz aslan, günümüzde Afrika dışında yaşayan tek yabanıl aslan topluluğudur.

her sürüde, hepsi birbiriyle akraba ve her yaştan dişi aslanlar ile bunların yavruları ve bir ya da ki yetişkin erkek aslan bulunur. dört aslanlı sürüler olabildiği gibi 37 aslanlı sürülere de rastlanır. ama en yaygını 15 aslanlı sürülerdir.

aslanlar gün boyunca gölgeliklerde ya da ağaçların üzerinde yatarak dinlenirler. geceleri ise hiç durmazlar kedigiller ailesinin diğer üyeleri gibi az ışıkta da çok iyi görür ve karanlıkta avlanmayı severler. zebra, antilop, manda ve ceylan gibi otlayan hayvanları avlarlar.

aslanlarçoğu aslan insana ve gergedan ile suaygırı gibi çok büyük hayvanlara saldırmaz. ama köylerin yakınlarında yaşayan aslanların eşekleri, keçileri hatta inekleri bile kapıp götürdüğü olur.

erkek aslanlar başlarını çevreleyen gür yeleleri ve kuyruklarındaki koyu renkli kıl demetiyle ayırt edilir. dişi aslanlar da erkekler gibi sarımsı kahverengidir ama daha küçüktürler. yeni doğan aslan yavrularının üzerinde koyu renkli benekler olur.

aslanların yalnızca kükrediğini de sanmayın. onlar hırlar, homurdanır, öksürür, hatta kedi mırlaması gibi ses de çıkarırlar.

aslanlar hakkında son bir bilgi; aslanların dili öyle serttir ki yalayarak derinizi bile yüzebilir

“Aslanların Özellikleri Nelerdir?” ile ilgili 15 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.