Asit Yağmuru Nedir?

Ana sayfa » genel » Asit Yağmuru Nedir?

Her ne kadar yağmurlu havalardan pek hoşlanmasak da, yağmurun yağdığı yere bereket getirdiğini biliriz. Sokakların yıkanmasıdır yağmur, bitkilerin, çiçeklerin, tarımın temel ihtiyacıdır.

Ancak her yağmur böyle faydalı olmayabilir. Fırtınayla birlikte gelen yağmurların dışında bir de yağdığı yere zarar veren, bitkilerin, çiçeklerin hatta balıkların ölmesine bile sebep olan yağmurlar vardır. Bu yağmurlar asit yağmurlarıdır

Peki bir yağmur nasıl oluyor da böyle zararlı olabiliyor? Çünkü havadaki her türlü kirliliği topluyor. Kömür, gaz, petrol gibi ürünlerin yakılmasından kaynaklı havada dolaşan azot, kükürt, karbon gibi kimyasal elementli gazlar havaya salınarak nem ile birleşir. Bunun sonucunda asit yagmuruzararlı maddeler yani karbonik asit, sülfürik asit, nitrik asit oluşur. Bunlar da yağan yağmurla birlikte yere iner.

Ancak bu zararlı maddeler yani asit sadece yağmur şeklinde yere inmez. Kar ve dolu biçiminde de yere düştüğü olur.

Asit yağmuru bizlerin akciğeri olan ağaçları yok eder. Bitkilere, çiçeklere, deniz ve göldeki balıklara zarar verir. Ayrıca binalara ve otomobillere de zarar verir. Ancak bu zararlardan asit yağmuru yerine kendimizi sorumlu tutmak gerekiyor. Zira asit yağmurunu n meydana gelmesine sebep olan çevre kirliliği biz insanların eseridir.

“Asit Yağmuru Nedir?” ile ilgili 6 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.