Arif Sağ Kimdir? Arif Sağ Hakkında Bilgi

Ana sayfa » biyografi » Arif Sağ Kimdir? Arif Sağ Hakkında Bilgi

1945 Erzurum Aşkale doğumlu olan Arif Sağ, Türkiye’nin en önemli halk müziği sanatçılarındandır. Müziğe olan ilgisi çok küçük yaşlarda başladı ve henüz 7 yaşındayken bağlama çalarak bu yeteneğini icra etti. İstanbul Aksaray Musiki Cemiyeti’nde müzik eğitimi aldı. Bir süre sonra da TRT İstanbul Radyosu’nda bağlama sanatçısı olarak görev yaptı.

1976 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlayan sanatçı 1982 yılında buradaki görevinden ayrılarak kendi adını taşıyan bir müzik evi kurdu.

Sanat hayatında 45’ten fazla plak ve 200’den fazla besteyi Türk müziğine kazandırdı. Bir çok önemli sanatçıya beste verdi, değerli sanatçılarla çalıştı.

arifsagYıldız Sağ ile evli olan Arif sağ 2 çocuk babasıdır.

1982 yılında İstanbul Şan Tiyatrosu’nda ilk bağlama resitalini verdi. 1996 yılında Almanya’da Köln Flarmoni Orkestrası ile konser verdi. 2000 yılında çıktığı Avrupa turnesiyle 12 Avrupa kentinde konserler verdi.

Arif Sağ sanatçı kimliğinin dışında milletvekili olan ve parlamentoya giren ilk sanatçı olma özelliğine de sahiptir. 1987-1991 yıllarında milletvekili olarak TBMM’de yer almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.