Arı Kovanı ve Arılar Hakkında Bilgi

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Arı Kovanı ve Arılar Hakkında Bilgi

binlerce arı, kovanlarının içinde hiç durmadan çalışarak altı kenarlı bal peteklerini yaparlar. çok çalışan insanlar için kullanılan “arı gibi çalışmak” deyimi, arıların bal peteklerini yaparkenki çalışkanlıklarından gelir. bu minik arılar bu büyük bal peteklerini balmumuyla yaparlar. 

bal arıları bu peteklerin altıgen gözlerinde bal, balözü depolar ayrıca yumurtalarını da bu gözlere koyarlar. arılar daha çok ılık havada yani ilkbahar ya da yaz aylarında çalışmayı severler. balı bu dönemde yapar ve depolarlar. hatta kraliçe arı da yumurtalarını bu dönemde bırakır.

arı kovanlarının en önemli üyesi kraliçe arıdır. diğerler üyeler ise erkek ve işçi arılardır. erkek arıların iğneleri olmaz ve onlar hiç çalışmazlar. bunların arasından biri kraliçe arıyı döller ve böylece yeni işçi arıların babası olur. erkek arılar işçi arılardan daha büyüktür.

işçi arılar arı kovanındaki mimarlardır. aralarında bir görev paylaşımı vardır. bazıları peteği yapmakla görevliyken bazılarının görevi kovanı korumaktır. bu asker arılar kovandaki balı çalmaya gelen eşekarılarını, böcekleri ya da başka arıları kovalamakla görevlidir.

ari kovani

peki bir kovanın içinde çok sayıda arı var iken, başka bir bal arısı girdiğinde bunu nasıl fark ederler? çok kolay fark ederler çünkü kovanın üyesi olmayan başka bir bal arısının kokusu farklıdır. onu bu farklı kokusundan tespit ederler.

bazı işçi arılar da çiçeklerden topladıkları çiçektozu ile balözünü kovana taşımakla görevlidir. bazı işçi arılar ise kovanın “klimasıdır”. kovanın girişinde durup kanat çırparlar ve böylece kovanın içini serinletmeye çalışırlar.

“Arı Kovanı ve Arılar Hakkında Bilgi” ile ilgili 13 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.