Antarktika Kıtasının Özelikleri Nelerdir?

Ana sayfa » coğrafya » Antarktika Kıtasının Özelikleri Nelerdir?

Güney Kutbu’nda yer alan ve diğer kıtalardan her yönüyle ayrılan Antraktika, dünyanın en soğuk kıtasıdır. bir zamanlar çöl olan Antarktika zaman içinde donmuş ve buzdan bir kıta durumuna gelmiştir. dolayısıyla burası dünyanın en soğuk yeridir ki en düşük sıcaklık -89,2  °C ölçülmüştür.

dünyadaki tatlı suyun büyük bölümü bu kıtadadır. Antarktika’nın en ilginç özelliklerinden biri de 6 ay gündüz ve yaz, 6 ay da gece ve kış yaşamasıdır. yani 21 eylül-22 mart arası yaz mevsimiyle birlikte gündüzü, 22 mart-21 eylül arası kış mevsimiyle birlikte geceyi yaşar.

antarktika

doğal şartları nedeniyle insanların burada yaşaması olanaksızdır. ancak elbette bazı hayvan türleri burada yaşayabilir. Antarktika’da yaklaşık kırk tane kuş türü yaşar. penguenler, foklar, balinalar bu kıtada yaşam alanı bulurlar. insanlar ise bilimsel araştırma yapmak ve turistik ziyaret için bu kıtaya uğrarlar.

Antarktika kıtasının çok ilginç bir özelliği daha; bu kıtada buzlarla kaplı olmasına rağmen etkin yanardağlara da ev sahipliği yapar.

“Antarktika Kıtasının Özelikleri Nelerdir?” ile ilgili 29 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.