Anibal (Hannibal) Kimdir? Kartaca Komutanı Annibal

Ana sayfa » biyografi » Anibal (Hannibal) Kimdir? Kartaca Komutanı Annibal

Anibal ya da Hannibal, MÖ 247-183 yılları arasında yaşamış olan Kartacalı komutan ve devlet adamıdır. 9 yaşından itibaren ciddi bir askeri eğitim almaya başlayan Annibal, Roma’ya karşı kin ve nefret duyguları içinde yetiştirildi. Dolayısıyla en büyük amacı Roma’dan intikam almaktı. Çünkü 241 yılında yapılan bir anlaşmaya göre Kartaca, imparatorluğun bir bölümünden yoksun bırakılmıştı.

Nitekim Annibal başkomutan olduktan hemen sonra planını uygulamaya koydu ve Roma’ya karşı Pön savaşlarını başlattı. Kartaca bu savaşlardan yenik ayrıldıysa da Roma imparatorluğuna ciddi bir zarar vermeyi başarmıştı.

hanibal kimdirSavaştaki başarılarıyla ünlü olan Annibal, 60 bin kişilik ordusu ve 50 filiyle Alpleri aşmıştı. Ancak ne var ki ağır hava şartları ve çete saldırıları gibi sebeplerle İtalya’nın Po Ovasına ordusunun ancak yarısı ulaşabilmişti. Buna rağmen sayıca üstün olan Romalı düşmanlarına karşı çetin bir mücadele vererek, onları zayıflatmayı başarmıştı. Bu savaşta öldürülen Romalı asker sayısı 45 bindi.

Bu başarıya rağmen Annibal Pön savaşlarında Romalılara yenilince sürgün hayatı yaşadı. Önce Girit’e ardından Bithynia’ya  ( günümüzde Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, İznik, Düzce, Yalova, Bolu, Kastamonu, Bartın ve Zonguldak illerinin bulunduğu coğrafi alanın adı) kaçarak Prusias’ın hizmetine girdi. Ancak Prusias’ın Annibal’i Romalılara teslim etme tehlikesi ortaya çıkınca Annibal zehir içerek intihar etti. Mezarı ülkemiz sınırları içinde, Gebze’dedir.

“Anibal (Hannibal) Kimdir? Kartaca Komutanı Annibal” ile ilgili 3 yorum yapılmış.

  • Anonim Demiş ki:

    Öğretmenimin tarih sorusunda Annibal ismini koca sınıfta tek yalnız ben bilmiş ve söylemiştim. Öğretmenim beni “pekiyi” notuyla övmüştü. Bu ilkokul anımı hayatım boyunca hiç unutmadım. ( şu anda yaşım: 66.)

  • deniz ege Demiş ki:

    bu tarih bilgilerini facebook da paylasima acmaniz yerinde olur…malum okullarda cok yillardan beri dogru durust tarih okutulmuyor.Bugun okutulan tarih kitaplarinda cogunlukla osmanli ve islam tarihi okutuluoyr ki onlar da ayrintili degil.Genel kultur olarak okutulan tarihin genel tarih olmasi gerekir.Genel tarih dunya tarihini icerir ki nesillerin genel tarih bilgilerinin olmasi gerekir bugunun dunyasinda. .kısıtlı tarih okutmak yetisen nesillerin varolustan bu yana insanligin gecirdigi tarihi sureclerden haberdar olmasini engelliyor….dolayisi ile kısıtlı eksik tarih bilgisi ile yetisen neslin gelecegi gorememsine ,bugunu anlayamamasina neden olmaktadir….gecmisi bilemeyen gelecegi goremez dusuncesinden hareketle en azindan sosyal media denen iletisim araclari yolu ile yeni nesillerin merakini cekip arastirmaya yonlendirmek ve bilgilendirmek icin bir olcude yararli olacaktir diye dusunuyorum…simdi boyle bilgileri yayanlar sosyal media ya aktarilabilir duruma getirmeliler onlari..bu sayfalar sadece bir kac meraklinin arayip bakacagi sayfalar olmaktan cıkarmalıdırlar….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.