Anason Çayının Faydaları Nelerdir?

Ana sayfa » sağlık » Anason Çayının Faydaları Nelerdir?

Doğu Akdeniz kökenli bir bitki olan anasonu biz en çok geleneksel içkimiz olan rakıdan biliyoruz. ancak anasonun marifeti sadece rakıya aroma katmak ya da rengini değiştirmek değil elbette. anason bitkisinin tohumunun kaynatılıp demlenmesiyle elde edilen çayı bir çok sıkıntıyı giderici özelliğe sahip. anason çayının faydalarına şöyle bir göz atacak olursak;

şunu baştan söyleyelim; kilo probleminiz ya da takıntınız varsa, kilo vermeye çalışan biriyseniz anasondan uzak durun zira anason iştah açıcı bir özelliğe sahiptir. hazım problemini giderir ve mideyi rahatlatır. mide bulantınız ya da kusmanız varsa keser, ishali önler.

anason cayinin faydalariidrar söktürücü özelliği ile sık idrara çıkmanızı ve böylece vücudunuzu toksinlerden arındırmanıza yardımcı olur.

anason çayı özellikle kadınlar tarafından tercih edilir. daha doğrusu adet düzensizliği olan kadınlar tarafından… zira anason çayı adet düzensizliğine iyi gelir. ancak kanama miktarını fazlasıyla arttıracağı için adet döneminde içilmemelidir.

anne sütünü arttırıcı özelliği nedeniyle sütü az olan anneler için bir kurtarıcıdır. ancak hamile kadınlar anason çayından uzak durmalıdır.

asabiyet ve gerginlik problemi olanlar anasondan medet umabilirler. anason çayı sinirleri yatıştırır, sakinleştirir. uykusuzluk problemine iyi gelir, çünkü uyku yapar. o nedenle geceleri yatmadan önce içilmesinde fayda vardır.

baş ağrısına iyi gelir, ağız kokusunu giderir, hıçkırığı keser.

anason çayının faydaları bunlar. ancak aşırı miktarda tüketilmemesi gerektiği konusunda hatırlatma yapmakta fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.