Albert Einstein Kimdir? Bilime Katkıları Nelerdir?

Ana sayfa » biyografi » Albert Einstein Kimdir? Bilime Katkıları Nelerdir?

gelmiş geçmiş en zeki, en büyük bilim insanlarından biri olan Einstein, daha 12 yaşındayken evren üzerine kafa yormaya başlamıştı. yer çekimi, ışık hızı, evrendeki varlıkların sebebi gibi bir çok soruya cevaplar aramaya başladı ki zamanla o muhteşem zekasıyla, cevabını aradığı tüm soruların yanıtını bulmayı başardı. bunlardan biri de ışığın, yerçekimi etkisiyle bükülmesiydi.

Einstein’in karmaşık görelilik kuramının formülü olan E=mc², oldukça ünlü bir formüldür. bu formülün açılımı, küçücük bir madde parçacığının dev boyutlarda bir enerjiye eşit olmasıdır. O, bu formülüyle nükleer teknolojinin önünü açmıştır.

albert einstein kimdir

Bir Alman olan Einstein 76 yıllık yaşamına son derece önemli fizik çalışmalarını sığdırmış, üç yüzün üzerinde bilimsel makale yayınlamış, adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. nobel fizik ödülü sahibi olan Einstein zaman, uzay, madde, yer çekimi, enerji gibi konulara farklı bakış açıları getirdi. onun fikirleri sayesinde uzay araştırmaları ve atom enerjisinin denetimi alanlarında ciddi bilimsel ilerlemeler kaydedildi. Einstein’in geliştirdiği fotoelektrik kavramı ise televizyonun icadını sağladı.

Einstein, müthiş bir zekaydı ve onun parlak beyni,  tarihte çok ilginç bir olayın yaşanmasına sebep oldu. Einstein 1955 yılında öldü. otopsisinin yapıldığı hastanede patolojist olarak görev yapan Thomas Harvey tarafından beyni çalındı. Evet, yanlış okumadınız; Einstein’in beyni bir patolojist tarafından çalındı. Harvey, Einstein’in beynini bilimsel çalışmalarda kullanmak üzere ödünç aldığını söylemişti. Nitekim Einstein’in beyni üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda, beyin nöronlarını besleyen glial hücrelerin, normal bir insanınkinden çok daha fazla olduğu tespit edilmişti.

“Albert Einstein Kimdir? Bilime Katkıları Nelerdir?” ile ilgili 46 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.