Akupunktur Nedir? Nasıl Uygulanır, Ne İşe Yarar?

Ana sayfa » sağlık » Akupunktur Nedir? Nasıl Uygulanır, Ne İşe Yarar?

Akupunktur, Uzakdoğuda beş bin yıldan beri uygulanan en eski tedavi yöntemlerinden biri. Çin’de ortaya çıkan akupunktur, ince metal iğneleri bedenin belirli yerlerindeki dokulara sokup belli sürelerle orda bırakmaya dayanan bir yöntem.

Akupunktur Felsefesi:

İğnelerin belli noktalara yerleştirilmesi, Çinlilerin şu kuramından kaynaklanır; her canlı yaratıktan birbirini bütünleyen bir erkek (Yang) ve bir dişi (Ying) gücün oluşturduğu bir yaşam enerjisi akışı geçer. Söz konusu güçler yıldan yıla hatta saatten saate bile değişikliğe uğrar. Aralarında bir denge varsa insan sağlıklıdır, denge bozulursa çeşitli hastalıklar ortaya çıkar. Enerji akışı on bir meridyene göre dolaşır. Bu meridyenlerden her biri bir organa denk düşer ve onun adıyla anılır. (böbrek, mide, karaciğer vb…) her meridyenin üstünde akupunktur yapılacak noktalar vardır. Bu noktaların sayısı sekiz yüzü bulur. On ikinci meridyen ise kan dolaşımıyla ilgilidir. Ayrıca sekiz meridyen daha vardır. Bu meridyenlerde noktalar bulunmaz, yalnızca enerji taşımada aracılık görevi üstlenirler. Organizmanın işlevlerinden biri dengesini yitirdiğinde teşhis sırasında seçilen noktalara iğneler batırılarak söz konusu işlev üzerine etki yapılır.

akupunkturİğneleri kullanmanın iki yolu vardır: organda güçsüzlük, halsizlik gibi bir enerji yitimi görüldüğünde güçlendirme yöntemi kullanılır. organda enerji fazlası görüldüğünde (spazm, kasılma vb.) de dağıtma yöntemi uygulanır.

Akupunkturda en etkili sonuçlar baş ağrısı, kas kasılması, uykusuzluk gibi durumlarda alınır. Psikosomatik hastalıklarda, bazı yaraların iyileştirilmesinde de akupunkturdan zaman zaman başarılı sonuçlar elde edilir.

Akupunkturdan en başarılı sonuçların alındığı alanlardan biri de toksin gidermedir. Bu konuda oldukça etkili bir yöntem olan akupunktur, sigara ve uyuşturucu madde kullanma alışkanlığının giderilmesi için uzun süreli bir tedaviyi gerektirir.

Akupunktur, igara kullanmanın yarattığı toksinleri gidermede etkilidir. Yüze yerleştirilen iğneler, tütün için kişinin tat alma ve koku alma duyularını geliştirir. Kol ya da bacak uçlarına yerleştirilen iğnelerle sinirlilik azaltılır. Böylece hasta yavaş yavaş sigara alışkanlığından vazgeçer. Akupunktur, alkol tedavisinde de uygulanır. Hatta alkol bağımlısı kişinin alkolden tiksinti duymasını sağlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.