Ahtapot Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

Ana sayfa » hayvanlar alemi » Ahtapot Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?

yumuşakçalar grubundan ahtapotların hemen hemen hepimiz sekiz kolu olduğunu biliriz. ahtapotların sekiz uzantısı olduğu doğrudur. ancak bunların hepsini kol olarak adlandırmak doğru değildir. çünkü ahtapotlar iki tanesini bacak olarak kullanır. yani bir ahtapotun altı kolu, iki bacağı vardır.

50 ahtapot türü vardır. türlerine göre büyüklükleri de değişir. bazıları sadece birkaç cm. iken en büyükleri 10 m. büyüklüğündedir. ağırlıkları ise 80 kiloya kadar ulaşabilir.

ahtapotlar yalnız yaşamaktan hoşlanırlar. denizlerin dibinde kayalıkların arasında olurlar. ahtapotların dokunaçlarının iç tarafında vantuzlar vardır. bu vantuzları kullanarak kayaları yerinden oynatabilir ve böylece kendilerine kuytu bir yuva yapabilirler.

ahtapot

ahtapotlar iyi yüzerler. besinleri arasında yengeç, ıstakoz, midye gibi kabuklu deniz canlıları vardır. bazen balıkları kovalarlar ve kollarıyla sıkıca tutup yerler.

ahtapotun bir bukalemun gibi renk değiştirerek düşmanlarından gizlendiğini biliyor muydunuz? bu ahtapotun kendini savunma yoludur. ancak kendini her zaman böyle korumaz. bazen bir mürekkep balığı gibi suya simsiyah bir mürekkep püskürtür ve bundan faydalanarak tehlikeden kaçar. ahtapotlar yunus ve balinadan sonra denizdeki en akıllı deniz canlılarıdır.

“Ahtapot Nasıl Bir Hayvandır? Özellikleri Nelerdir?” ile ilgili 30 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.