Ahmet Kaya Kimdir? Ahmet Kaya Hakkında Bilgi

Ana sayfa » biyografi » Ahmet Kaya Kimdir? Ahmet Kaya Hakkında Bilgi

Ahmet Kaya hakkında söylenecek ilk cümlelerden biri Türkiye’nin yetiştirdiği en değerli seslerinden biri olduğudur.

Ahmet Kaya Hakkında, Ahmet Kaya Kimdir?

Ahmet Kaya 28 Ekim 1957 yılında Malatya’da doğdu. Kürt bir baba, Türk bir annenin çocuğu olan Ahmet Kaya, ailenin beşinci çocuğuydu. İlkokul eğitimini Malatya’da aldı ancak babası işçiydi ve geçim sıkıntısı nedeniyle 15 yaşındayken ailesiyle birlikte İstanbul’a göç ettiler ve eğitimine devam edemedi. Çıraklık, işportacılık gibi işlerde çalıştı.

Ahmet Kaya ve Müzik

Ahmet Kaya hakkında konuşurken müzik hayatından devam edelim. Müzikle tanışması babasının 6 yaşındayken hediye ettiği bağlama ile başladı. Gelibolu’da yaptığı askerliği sırasında da askeri orkestrada yer aldı.

Özgün müzik alanında eserler veren Ahmet Kaya’nın bir çok şarkısında eşi Gülten Hayaloğlu’nun kardeşi Yusuf Hayaloğlu’nun imzası görülür.

Ahmet Kaya’nın evliliğinden 1987 doğumlu Melis adında bir kızı var

ahmetkaya1999 yılında Magazin Gazetecileri Derneği tarafından düzenlenen ödül töreninde “yılın en iyi sanatçısı” ödülünü aldıktan sonra; “Albümümde kürtçe şakı söyleyeceğim ve bu şarkıya klip çekeceğim” açıklaması yüzünden büyük tepkiyle karşılandı. Bu tepkinin ardından 1993 yılında Berlin’de düzenlenen ve çeşitli pankartların bulunduğu “Kürt İş adamları Derneği” tarafından düzenlenen bir gecede konser verdiği yönünde bir haber çıkması üzerine hakkında “bölücü PKK örgütüne yardım ve yataklık” suçlamasıyla dava açıldı. Aynı yıl yurt dışına çıktı ve devam eden mahkeme gıyabında 3 yıl 9 ay hapis cezası verdi.

1980 ve 1990’lı yıllarda yaptığı şarkılarla döneme damga vuran Ahmet Kaya, yurt dışına çıktıktan bir yıl sonra 16 Kasım 2000 tarihinde Paris’teki evinde kalp krizi geçirerek vefat etti ve Paris’teki Pere Lachaise mezarlığına defnedildi.

Müzik hayatı boyunca bir çok albüm yapan Ahmet Kaya’nın albümleri şöyledir;

 1. Acılara Tutunmak
 2. Ağlama Bebeğim
 3. An Gelir
 4. Şafak Türküsü
 5. Baş Kaldırıyorum
 6. Yorgun Demokrat
 7. Resitaller-1
 8. Resitaller-2
 9. İyimser Bir Gül
 10. Başım Belada
 11. Sevgi Duvarı
 12. Tedirgin
 13. Dokunma Yanarsın
 14. Şarkılarım Dağlara
 15. Beni Bul
 16. Yıldızlar ve Yakamoz
 17. Dosta Düşmana Karşı
 18. Hoşçakalın Gözüm
 19. Biraz da Sen Ağla
 20. Dinle Sevgili Ülkem
 21. Kalsın Benim Davam
 22. Gözlerim Bin Yaşında
 23. Kalsın Benim Davam
 24. Koçero
 25. Ya Rıza Şimdi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.