Afyonkarahisar Nasıl Bir Şehirdir? Afyon Hakkında Bilgi

Ana sayfa » coğrafya » Afyonkarahisar Nasıl Bir Şehirdir? Afyon Hakkında Bilgi

Ege Bölgesi’nde yer alan Afyonkarahisar nasıl bir şehirdir, nüfusu kaçtır, neyi meşhurdur gibi daha bir çok sorunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

730 bin nüfusa sahip olan Afyonkarahisar’ın ya da halk arasında bilinen adıyla Afyon’un 18 ilçesi vardır.

Afyonkarahisar Nasıl Bir Şehirdir?

Afyonkarahisar’ın Tarihi

Tarihte farklı uygarlıkların toprağı olan Afyonkarahisar Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Büyük İskender, Bergama krallığı ve Roma imparatorluğu gibi devletlerin egemenliği altında yaşamıştır. Türkler’in Anadolu’ya girişinden sonra burası Karahisar olarak anılmaya başlanmıştır. Afyonkarahisar’ın Türk’lerin toprağı olması ise Kutalmışoğlu Süleyman Şah döneminde gerçekleşmiş, Selçuklu, Germiyanoğulları ve son olarak da Osmanlı Devleti’nin bir toprağı olmuştur.

Şehrin isminin Frigyalılar döneminde Sineda olduğu biliniyor. Bizans İmparatorluğu döneminde ise şehre Akronium denilmiştir ki bu “yükse kale” anlamına gelmektedir.

afyonkarahisarAfyonkarahisar’a Komşu İller

Kentin komşuları Eskişehir, Kütahya, Uşak, Denizli, Isparta ve Konya’dır.

Afyon’un İklimi Nasıldır?

Afyon İç Ege’de yer alan bir şehir olmasının da etkisiyle Batı Ege’ye göre sert bir iklime yani karasal iklime sahiptir. Kışları sert ve kar yağışlı geçer ve en çok yağışı da kış ve ilkbahar aylarında alır. Yazları ise sıcak ve kuraktır.

Afyon’un Ekonomisi Nasıldır?

Afyon’un ekonomik faaliyetlerine baktığımızda ilk sırada mermeri görürüz. Hatta Afyon’un İscehisar ilçesi dünyanın en iyi beyaz mermer çıkarılan yeridir. İkinci olarak et, tavuk, yumurta gibi hayvansal gıdalar konusunda Türkiye’nin ekonomisinde önemli bir konuma sahiptir.

Afyon Denilince Akla Gelenler

Afyon’un en çok neleri meşhurdur? Afyon denilince akla ilk olarak neler gelir? Bir de bunlara bakalım;

Afyon denilince ilk olarak elbette termal tesisler aklımıza geliyor. Hatta Afyon için Türkiye’nin termal başkenti tabiri kullanılır. Termallerin bir çok hastalık üzerinde yarattığı son derece olumlu etkiler nedeniyle her yıl pek çok yerli ve yabancı turist Afyon termal tesislerini ziyaret etmektedir. Bu anlamda en önemli termal tesisleri arasında Heybeli, Korel, Gazlıgöl, Gecek, Anemon, Güral sayılabilir.

Termal dışında Afyon denilince ilk akla gelenler arasında sucuk, lokum, kaymak, haşhaş, yün ve Napolyon kirazı sayılabilir. Ayrıca patatesi de meşhurdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.