Adıyaman Nasıl Bir Şehir? Adıyaman Hakkında Bilgi

Ana sayfa » coğrafya » Adıyaman Nasıl Bir Şehir? Adıyaman Hakkında Bilgi

Adıyaman Nasıl Bir Şehir? Güzel ülkemizin güzel şehirlerinden biri olan Adıyaman küçük şirin bir yerdir. Yaklaşık 300 bin nüfusa sahip olan Adıyaman Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer almaktadır. Diyarbakır, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya ve Şanlıurfa gibi şehirlerimizle komşu durumundadır.

Adıyaman Nasıl Bir Şehir?

Adıyaman’ın Tarihteki İsmi

Diğer pek çok ilimiz gibi Adıyaman ili de tarihi çağlarda farklı bir isme sahipti. Adıyaman ilinin Cumhuriyet döneminden önceki adı Hısnımansur’dur. Peki ne demek Hısnımansur? Mansur’un Kalesi anlamına gelir ve rivayete göre Abbasi halifesinin adından gelmiştir.

Tarihte Adıyaman ve Devlet Hakimiyetleri

Adıyaman tarih boyunca bir çok devletin egemenliği altına girmiştir. Tarihte pek çok devlet açısından cazip bulunmasının en önemli sebeplerinden biri Adıyaman’ın bulunduğu coğrafi konumdur. Çünkü Adıyaman Mezopotamya bölgesinde yer alır ve Mezopotamya ticaret yolları üzerinde bulunması açısından önem taşır. Adıyaman üzerinde hakimiyet kurmuş olan devletler arasında Hitit Devleti, Asur Devleti, Pers İmparatorluğu, Roma, Bizans ve Emevi Devleti sayılabilir.

Bu kadar devlet hakimiyetinin ardından Adıyaman 11. yüzyıldan itibaren Türk hakimiyetine girdi. İlk olarak 1066 yılında Selçuklu hakimiyeti altına giren Adıyaman daha sonra Artuklu, İlhanlı, Akkoyunlu, Dulkadiroğulları ve Memlukler gibi bir çok farklı devletin egemenliği altında yaşadıktan sonra 16. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu’nun toprağı oldu. !6. yy.dan sonra da Türk hakimiyeti altında kaldı.

Cumhuriyet döneminde Hısnımansûr, 1923’ten 1954 yılına kadar Malatya’nın ilçesi olarak kaldı. 22 Haziran 1954’te Adıyaman ilinin kurulmasıyla merkez ilçe oldu.

İlçeleri, Gezilecek Yerleri

Besni, Çelikhan, Gerger, Gölbaşı, Kahta, Samsat, Sincik ve Tutu, Adıyaman’ın diğer ilçeleridir.

Adıyaman Atatürk Barajı’nın büyük bölümünü içinde barındırır. Oldukça eski bir yerleşim yeri olan ve bir çok farklı kültüre ev sahipliği yapmış olan Adıyaman doğal olarak zengin bir tarihi kültüre sahiptir.  Adıyaman’da gezilip görülmesi gereken yerler arasında;

Adıyaman nasıl bir şehir

Nemrut Dağı,

Cendere Köprüsü,

Karakuş Tümülüsü,

Eski Kahta Yeni Kale,

Pere Antik Kenti,

Gerger Kalesi,

Haydaran Kaya Mezarları

Göksu Mağarası

sayılabilir.

Tüm Anadolu gibi Adıyaman ilimiz de zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Adıyaman’ın en meşhur yemekleri arasında Yapıştırma, Adıyaman Hıtabı, Meyir Çorbası, Yarpuzlu Köfte, Adıyaman Tavası, Tevenk Sarması ve Şilki tatlısı gösterilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.