Âdet Kanaması Neden ve Nasıl Olur?

Ana sayfa » kadınca » Âdet Kanaması Neden ve Nasıl Olur?

Adet kanaması; diğer tabirleriyle regl ya da aybaşı, yumurtlama çevriminin belirtisi olan kanın her ay dışarı atımıdır.  Yumurtalık hormonlarının geçici olarak azalması sonucu kanayarak yerinden ayrılan dölyatağı mukozasının yenilendiğini gösterir. yani aslında adet kanaması yumurtlamanın gerçekleştiğinin ve döllenmenin o ay gerçekleşmediğinin bir göstergesidir.

adet döngüsü pek çok kişisel ve çevresel faktörden etkilenebilir. iklim, ırk, kişinin stres durumu, beslenme şekli, yaşam tarzı, çalışma hayatı gibi pek çok faktör adet düzenini etkileyebilir.

Adet kanamasının düzenli olması önemli bir durumdur. Adet döngüsü iki adet kanamasını ayıran zaman aralığıdır. genelde 28 gündür. Daha kısa (25-28) ya da daha uzun da (28-35) sürebilir. Adet döngüsünün genellikle orta döneminde yumurtlama gerçekleşir. Eğer döllenme olmazsa dölyatağı mukozası kanayarak yerinden ayrılır. Kanamanın sona ermesiyle çevrim yeniden başlar.

hamileliğin ilk belirtisi adet gecikmesidir. çünkü o ay yumurta döllenmiştir ve kanama yoluyla dışarı atılmaz. hamilelik dönemi boyunca da kadınlar adet görmez. hatta genellikle emzirme döneminde de adet kanaması olmayabilir.

adet kanaması neden olurAdet döngüsü sırasında bedende bazı değişiklikle gözlenir. Döngünün ikinci yarısında beden sıcaklığında artış gerçekleşir. Adet kanaması yaklaşınca memelerde ve karında ağırlık duygusu, bacaklarda ve yüzde şişmeler, huzursuzluk, çöküntü, baş ağrısı, bulantı gibi ruhsal belirtiler…

Adet kanamaları akıntının nitelik ve miktarı bakımından düzensizlik gösterebilir. Kanama aşırı (Menoraji) ya da yetersiz (hipomenore) olabileceği gibi hiç gerçekleşmeyebilir (amenore). Bu gibi durumlarda doktora başvurmakta fayda vardır.

Adet dönemi kadının yumurtalık işlevinin sona erdiği menopoz döneminde kesilir.

“Âdet Kanaması Neden ve Nasıl Olur?” ile ilgili 2 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.