Adana Nasıl Bir Şehir? Adana Hakkında Bilgi

Ana sayfa » coğrafya » Adana Nasıl Bir Şehir? Adana Hakkında Bilgi

Adana Nasıl Bir Şehir? Güzel ülkemizin güzel şehirlerinden biri, Akdeniz’in incisi Adana, 15 ilçeden oluşan Türkiye’nin altıncı büyük şehridir.

Adana Nasıl Bir Şehir?

Tarihte Adana

2 milyon 200’lik bir nüfusa sahip olan bu güzel şehrimiz tarih boyunca Hititler, Asurlular, Persler, Romalılar, Bizanslılar, Abbasiler, Selçuklular, Memlukler ve Osmanlılar gibi pek çok devletin egemenliği altında yaşamıştır

Komşu şehirler

1986 yılından bu yana Büyükşehir statüsünü taşıyan Adana’nın komşuları; batıda Mersin, kuzeybatıda Niğde, güneydoğuda Hatay, kuzeydoğuda Kahramanmaraş ve güneyde Akdeniz’dir.

Akarsuları, tarım ürünleri, yeraltı zenginliği

En önemli akarsular Seyhan ve Ceyhan nehri, önemli yeraltı zenginlikleri krom, demir, manganez, kurşun ve çinkodur. Önemli tarım ürünleri pamuk, mısır, soya fasülyesidir. Adana aynı zamanda yerfıstığı ve portakalın önemli ölçüde üretildiği bir şehrimizdir.

Adana nasıl bir şehir

İklimi

Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı, yani tipik bir Akdeniz iklimine sahiptir. Adana’da sıcaklıkların 2012 yılında 53 dereceye kadar çıktığı görülmüştür.

Ekonomi

Sanayi açısından da gelişmiş bir şehir olan Adana’da tekstil ve deri üretimi önemlidir.

Tarım açısından verimli, sanayi açısından gelişmiş bir bölge olan Adana, hayvancılık alanında da gelişmiş durumdadır. Hem büyükbaş hem küçükbaş hayvancılığın yanı sıra deniz mahsülleri üretimi de yapılmaktadır. Dağlık ve ormanlık alanlarda koyun ve keçi beslenirken, şehir merkezine yakın bölgelerde besicilik ve tavukçuluk yapılır.

Adana nasıl bir şehir - adana hakkında bilgiAdana turistik açıdan da önemli oranda ziyaret edilen bir şehirdir. Adana’yı ziyaret eden turistlerin yarısını Alman turistler oluşturur. Adana’da en önemli turistik mekanlar; Taşköprü, Adana Arkeoloji Müzesi, Adana Etnografya Müzesi, Adana Atatürk Evi Müzesi, Bebekli Kilise, Adana Bedesteni, Büyük Saat, Kazancılar Çarşısı, Çiftehan Kaplıcaları, Anavarza Antik Kenti, Misis Antik Kenti…

Kültür

Adana’da Altın Koza Film Festivali, Sabancı Tiyatro Festivali, Uluslar arası Engelli Gençlik Festivali, Portakal Çiçeği Karnavalı gibi festivaller düzenlenmektedir.

Adana, mutfak kültürü açısından da Türkiye’nin hatta dünyanın en önemli kültürlerinden biridir. Acı, Et yemekleri, yeşillikler Adana mutfağının vazgeçilmezlerindendir. Adana’nın en meşhur yemekleri arasında Adana Kebap, Analı kızlı, kabak çintme, karakuş, bici bici, karsambaç, yüksük çorbası, kısır, mahluta çorbası, sıkma, batırık köftesi, şırdan, mansaf, hamis, aşlama. İçecek olarak ise Adana denilince ilk akla gelen Şalgam suyudur.

“Adana Nasıl Bir Şehir? Adana Hakkında Bilgi” ile ilgili 1 yorum yapılmış.

  • bravehart Demiş ki:

    yemeklerinden kebap dışında tanıdğım yok. Aslında Adanalılar onlarında tanıtımına önem verebrlirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.