Adaçayı Nedir? Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Ana sayfa » sağlık » Adaçayı Nedir? Adaçayının Faydaları Nelerdir?

Nezle olduğumuzda ilk sarıldığımız çarelerin başında gelen adaçayı, doğal bir antibiyotiktir. ülkemizde bolca bulunan adaçayı bitkisi özellikle Ege ve Akdeniz kıyılarında yetişir. yemeklere katılabildiği gibi çay gibi demlenerek içilen adaçayının faydalarına geçmeden önce bir kaç önemli noktayı hatırlatmakta fayda var.

her şeyin fazlası zarardır derler. bu durum adaçayı ve diğer tüm bitki çayları için de geçerlidir. günde 3 fincandan fazla ve sürekli olarak tüketildiğinde adaçayı faydadan çok zarar getirebilir. bunun dışında adaçayını nasıl, ne şekilde tükettiğiniz de önemli. demlerken dikkatli olun. gayet faydalı ve masum bir bitki olan adaçayı çok fazla kaynattığınız takdirde bir canavara dönüşebilir, yani sağlığınızı tehdit edebilir. özetle adaçayını yeterli miktarda ve doğru bir şekilde tüketmelisiniz.

adacayinin faydalariçok önemli bir kaç uyarı daha; adaçayını hamileler ve emziren anneler tüketmemelidir. zira adaçayı düşük tehlikesine sebep olabilir, ayrıca anne sütünü azaltabilir. bir de erkekler adaçayı tüketirken dikkatli olsun. aşırı tüketimi durumunda adaçayındaki doğal östrojen, erkeklerde istenmeyen durumlara sebebiyet verebilir. bizden söylemesi…

bu hatırlatmaları yaptıktan sonra gelelim adaçayının faydalarına;

-vücut güçlendirmek için son derece ideal olan adaçayı en çok bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, aşırı terleme, farenjit, larenjit, hazımsızlık ve soğuk algınlığı belirtilerinin hafifletilmesinde tercih edilir.

-gece yatmadan önce içildiğinde rahat bir uyku sağlar

-mide bulantısını keserek mideyi rahatlatır

-sindirimi düzeltir.

-karaciğer hastalıklarına iyi gelir

-öksürüğe iyi gelir

-kanı temizler

-yüksek tansiyonu düşürür

-menopoz sıkıntılarına iyi gelir

-adet düzensizliğine iyi gelir

-astıma iyi gelir

-hafızayı güçlendirerek unutkanlığa iyi gelir

-dişleri güçlendirir, diş eti iltihabına iyi gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.