Abdülhak Hamit Tarhan Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Ana sayfa » biyografi » Abdülhak Hamit Tarhan Kimdir? Hayatı ve Eserleri

Abdülhak Hamit Tarhan (1852-1937), modern edebiyatın doğuşunda önemli yere sahiptir. Osmanlı’nın Tanzimat döneminde İstanbul’da dünyaya gelen Tarhan, yazdığı şiir ve oyunlarla tarihe adını yazdırmayı başarmıştır. Dedesi Abdülhak Molla “ne ararsan bulunur derde devadan gayrı” sözünün sahibidir ki bu sözünü eczanesinin kapısına asmıştır.

oldukça iyi bir eğitim alan Tarhan, 10 yaşında iken Milli Eğitim müsteşarı olarak Paris’te görev yapan babasının yanına giderek burada Fransızca öğrendi. 1 yıl sonra İstanbul’a dönerek Robert Kolejinde eğitimine devam etti. ardından Tahran’a giderek burada da Farsça öğrendi.

Osmanlı Devleti’nde memurluk hizmetinde bulunan Tarhan, Tercüme Odası, Maliye Bakanlığı ve Şura-yı Devlet’te görev yaptı. ayrıca Yunanistan, Hindistan konsolosu olarak görev yaptı. 26 yıl sürekli olarak Batı Avrupa’da görev yaptıktan sonra İstanbul’a döndü ve Meclis-i Ayan üyeliğine seçildi. Cumhuriyet döneminde, Atatürk’ün sofrasına davet edilen bir şairdi.

abdulhak hamit tarhan kimdir19 yaşındayken evlendi. Recaizade Ekrem ve Namık Kemal ile tanıştı. Tiyatro oyunu yazma furyasına o da katıldı ve 21 yaşındayken Macera-yı Aşk isimli tiyatro oyununu yazdı. eşinin ölümünden sonra özellikle şiir alanında büyük bir üne kavuştu. ilk eşini kaybettikten sonra bir kaç evlilik daha yaptı ve 60 yaşındayken 18 yaşındaki bir kızla evlendi.

daha yaşarken üstad-ı azam diye anılan Tarhan yurt dışında bile tanınan bir edebiyatçıydı. eserlerinden bazıları;

“Sabrü Sebat” (1874),

“İçli Kız” (1874),

“Duhter-i Hindu” (1875),

“Nazife” (1876).

“Sahra”

“Eşber

Makber (1885)

Hacle

“Bunlar Odur” (1886),

“Kahpe” (1887)

“Zeynep”

85 yaşındayken hayatını kaybeden Abdülhak Hamit Tarhan, Zincirlikuyu Mezarlığı’na gömülmüştür.

“Abdülhak Hamit Tarhan Kimdir? Hayatı ve Eserleri” ile ilgili 3 yorum yapılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.