A Vitamininin Sağlığımız İçin Önemi Nedir? Hangi Besinlerde Vardır?

Ana sayfa » sağlık » A Vitamininin Sağlığımız İçin Önemi Nedir? Hangi Besinlerde Vardır?

Vitaminler sağlığımız için son derece önemlidir. vücudumuzdaki tüm kimyasal olayların düzenleyicisi vitaminlerdir. vitamin eksikliği durumunda vücut dengemizde bozulur ve bir şekilde bu vitamin eksikliğinin alarmı verilir. A vitamini de bu önemli vitaminlerden biridir.

A vitamini, vücudun deri sağlığı, sindirim, solunum, üreme ve görme organlarını koruyan hücrelerin çalışması için gereklidir. balıklarda, özellikle balık yağında bolca bulunur.

a vitamininin faydalaritereyağında, çeşitli hayvanların karaciğerinde bulunur. zira karaciğerin görevi A vitamini depolamaktır.

ayrıca süt, yumurta sarısı, buğday, havuç, mantar, baklagiller, fıstık, ceviz ve domates de birer A vitamini kaynağıdır.

A vitamini genellikle sebzelerde bulunmaz. ancak bazı meyve ve sebzelerin renkli hücrelerinde, vücutta A vitaminine dönüşen vitaminler bulunur. Özellikle havuç, zengin bir A vitamini kaynağıdır. havuç dışında patates, kabak, ıspanak, brokoli, kayısı, portakal, şeftali, kavun gibi sarı ve turuncu renkteki meyve ve sebzeler de A vitamini kaynağıdır.

A vitaminin çok önemli bir işlevi daha vardır; antioksidan özellik taşır. yaşlanmaya karşı etkilidir, kanser ve diğer hastalıklardan korur.

A vitamini anne karnındaki bebek için de önemli olduğundan hamile kadınların bu süre içinde yeterli miktarda A vitamini tüketmesi gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.