2013 KPSS ÖABT Branşlara Göre Konu Dağılımları ve Örnek Sorular

Ana sayfa » eğitim » 2013 KPSS ÖABT Branşlara Göre Konu Dağılımları ve Örnek Sorular

Bilindiği üzere bu yıldan itibaren öğretmen adayları için KPSS sistemi değişiyor. adaylar genel kültür(%15) , genel yetenek (%15), eğitim bilimlerinin (%20) yanı sıra kendi branşlarından da ayrıca sınava tabi tutulacak. alan sınavının ağırlığı %50 olacak. talebin fazla, arzın az olduğu günümüzde, bu sistem kimi öğretmen adayları için iyi kimileri için de daha fazla zorluk ve eziyet demek. alan sınavının olacağı duyurulduğundan bu yana öğretmen adaylarının kafasında bir çok soru işareti oluşmuştu. o soru işaretlerinden en büyüğü ise soruların nasıl olacağıydı. bu soru işaretlerini gidermek için gereken çalışmalar yapılarak ÖSYM’nin web sitesinde duyuruldu.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) hangi alanlarda uygulanacak?

2013 yılında ÖABT; Almanca, Biyoloji, Coğrafya, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi, Edebiyat, Fen Bilimleri/Fen ve Teknoloji, Fizik, Fransızca, İlköğretim Matematik, İngilizce, Kimya, Matematik, Sosyal Bilgiler, Tarih ve Türkçe alanlarında uygulanacak

oabt ornek sorularÖrnek sorular ve konu dağılımları

Öğretmenlik Alan Bilgisi testinde her branş için 50 soru sorulacak. bu 50 sorunun 40 tanesi (%80) alan bilgisine, diğer 10 tanesi (%20) ise alan eğitimine ayrılacak.

ösym sitesinde her branş için 3’er tane örnek soru verildi. bu örnek sorular incelendiğinde soruların Anadolu Liselerine Öğretmen Alımı sınavında sorulan alan sorularına eş değer hatta zorluk düzeyinin daha fazla olduğu göze çarpıyor. en azından adayların yorumları genel olarak bu yönde. örnek sorulara ve konu dağılımlarına  “www.osym.gov.tr” adresinden ulaşarak, inceleyebilirsiniz.

Öğretmen adayları için 2013 KPSS’de yapılan bu değişikliğin ve uygulamanın tüm öğretmen adaylarına hayırlı olmasını diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.