17. yy. Avrupa Sanatı Barok ve Sanatçıları

17. yy. Avrupası, aristokrasi ve kilisenin en güçlü olduğu dönemlerdir. Bu dönemde sanattan beklenen aristokrasi ve kilisenin gücünü insanlara hissettirmesiydi. Kilise, sanatın amacının dini duyguları coşturmak olduğunu söylemekteydi.

Bu döneme damgasını vuran akım barok tarzı sanattı. Önemli sanatçılar ve eserleri şöyledir;

-Pierra Della Porta: barok mimari hareketini başlatan isimdir. Bu hareketi “İl Gesu Kilisesi” adlı mimari eseriyle başlattı.

-Hildebrant: En önemli barok tarzı eseri “Belverede Sarayı”dır. Çok büyük bir yapıdır. Aristokrasinin gücünü halk üzerinde hissettirir. Çok bölümlüdür.

-Bernini: en önemli eseri “Azize Teresa’nın Vecdi”. Melek, Azize Teresa’nın kalbine Tanrı sevgisini çıkmamak üzere yerleştirir. Eser, dini duyguları coşturur.

 gece devriyesi

gece devriyesi

-Rembrant: önemli eseri “Gece Devriyesi”dir. Aslında yanlış adlandırımıştır çünkü devriye gece değildir, sadece ışık çok azdır. Rönesansta kapalı form denilen mekan sınırlamasına rağmen burada açık form uygulanmıştır. Yani sahne sınırlandırılmaz, bazı insanların yarısı görünmez. Barok’ta ışık-gölge zıtlığı önemlidir. Sadece figürlerin üzeri ışıklıdır. Tipik barokta ışık kullanımı “istedim yeri aydınlatırım” tarzı vardır.

-Velasquez: Barok’un İspanya’daki temsilcisidir. Önemli eseri Nedimelerdir

-Caravagio: Barok’un resim kurallarını oturtan kişidir. Asıl adı Merisi Michelangelo’dur. Doğduğu kasabanın adını kullanır. Önemli eseri Aziz Matta’dır. Matta, okuma yazma bilmediği halde İncil’i yaymıştır.

-Rubens: Barok’u kapatan sanatçıdır. Hareketi ve ifadeyi iyice abartmıştır. Onun dönemine bu yüzden “alevli barok” denir. Önemli eseri “Barış’ın Nimetleri”dir.

Yorumlar

  1. burak 05 Aralık 2014 Cevapla
  2. mehmet şerif yaşar 8/c 3940 08 Ocak 2014 Cevapla
  3. mehmet 08 Ocak 2014 Cevapla

Yorum Yap