1. Dünya Savaşı’nda Kullanılan Silahlar

Ana sayfa » tarih » 1. Dünya Savaşı’nda Kullanılan Silahlar

1914 yılında başlayan ve dört yıl süren 1. Dünya Savaşı’nda; İngiltere, Fransa ve Rusya gibi büyük devletler itilaf kanadında yer alırken, Almanya ise ittifak grubu, yani karşı tarafta yer almaktaydı. 1. Dünya Savaşı’nda piyadelerin sayısının çok olduğu milli orduların varlığı büyük bir önem taşımaktaydı. Bu nedenle zorunlu askerlik ilkesiyle düzenlenmiş milli ordular kurulmuştu. Ancak elbette her şey sadece askerlerin sayısının çokluğu değildi. I. Dünya Savaşı’nda Kullanılan Silahlar da oldukça önem arz etmektedir. Bir yandan ülkeler, kendi kamuoyu için basın yayın yoluyla savaş propagandası yaparak psikolojik savaş verirken diğer yandan yeni silahlar geliştirmeye ve ellerini güçlendirmeye çalışıyorlardı.

kullanılan silahlar

I. Dünya savaşının ön plana çıkan silah güçleri havan topları, zehirli gazlar ve tanklardır. Ve elbette denizaltılar… I. Dünya Savaşı ile ilk kez denizaltılar kullanılmış oluyordu.

Almanlar ilk kez 1915’te düşmanına karşı zehirli gaz kullanarak biyolojik silah zulmünü dünyaya göstermiş oldu. Almanlar topçu gücü ve denizaltıları açısından da üstün durumdaydı.

1.Dünya Savaşı, tankların da ilk kez kullanıldığı savaş olmuştu. İlk tankları 1916’da İngilizler kullandı. Bundan iki yıl sonra ise itilaf devletlerinin elinde çeşitli türde 1600 tank mevcuttu. Savaşın başlarında hava kuvvetleri daha çok gözetleme görevi için kullanılıyordu. Uçaklar sayesinde piyadelere destek veriliyor, topçulara atış mevzileri bildiriliyordu. Daha sonra uçaklar gözetleme ve mevzi bildirmekten çık daha fazlası için kullanılmaya başladı. Almanların ilk bombardıman filosu 1917’de Londra’yı oldukça tahrip etmişti. Savaşın son yılı olan 1918’e gelindiğinde Almanların 3000, Fransızların 3500, İngilizlerin 2000 savaş uçağı vardı.

Kim Daha Üstün?

Kullanılan silahlar açısından ele alındığında batı cephesinde ilk bakışta silahların niteliği ve niceliği anlamında Alman üstünlüğü göze çarpsa da savaşın sonlarında ABD’nin itilaf kanadında savaşa dahil olması İngiltere ve Fransa’ya çok büyük bir avantaj sağlamıştı. Bu da Almanlar’ın saldırısı sonucu olmuştu.

ABD’nin savaşa girişi itilaf devletlerine hem denizlerde üstünlük sağlamış hem de ekonomik ve moral açısından avantaj sağlamıştı.

Sonuç olarak 1. Dünya Savaşı ittifak devletlerinin, dolayısıyla Almanya’nın yenilgisiyle sonuçlandı. Ancak 1. Dünya Savaşı’nın bitişi Almanya için bir son değil, yeni bir dünya savaşına hazırlık nedeni olacaktı…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.