Oje ile Abdest Alınır mı? Oje, Abdeste Engel midir?

ibadetlerimizi yapabilmek için bazı uzuvlarımızı yıkayarak arınma yoludur abdest. ancak kadınlar, ojeli tırnaklarla alınan abdestin kabul olup olmadığını merak eder. açıkça söylemek gerekir ki din bilginleri bu konuda tam anlamıyla fikir birliğine varmış değil. ojeli iken abdest alınabilir diyeni de var, ojeli tırnaklarla alınan abdest kabul olmaz diyeni de. konuyla ilgili öne sürülen fikirleri sizlerle paylaşıyoruz;

1) abdestte gerekli uzuvların hiç bir yerinde kuru yer kalmamalı. gusülde de vücudun hiç bir yerinde kuru yer kalmamalı. buna göre, ojenin tırnak üzerinde tabaka oluşturarak suyun tırnağa ulaşmasını engellemesi nedeniyle, ojenin abdest ve gusüle engel olduğu belirtiliyor. ancak buna karşılık tırnaktaki kınanın abdeste engel olmayacağı belirtiliyor. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, ojenin abdeste engel olduğunu söyleyenlerden biri.

ojenin tırnak üzerine tabaka oluşturarak suyun temas etmesini engellediği doğrudur. ancak tırnaktaki kınanın da suyun temas etmesini engellediği bir gerçektir.

oje ile abdest alınır mı2) ikinci görüş ise ojenin abdeste engel olmayacağı yönünde. yapılan açıklama şöyle; dinimiz kadınların süslenmesini yasaklamamıştır. eskiden kadınlar ellerine ve tırnaklarına kına yakardı ki günümüzde hala da devam ediyor. “Allah size (abdest ve guslü emretmekle) bir güçlük çıkarmak istemiyor. Ama sizi arındırmak ve size olan nimetinin tamamlamak istiyor. Belki şükredersiniz.” (Maide, 5/6) hatırlatılarak kadının süslenmesi yasak olmadığından abdest alırken tırnağındaki kınayı kazımasını emretmenin güçlük doğuracağı, bu kınanın abdeste ve gusle mani olmayacağını söylemişlerdir.  Kadının tırnaklarına oje sürmesini veya tırnaklarını cilalamasını yasaklayan bir hüküm olmadığına göre abdest veya gusülden önce bunların temizlenmesini şart koşmanın güçlük doğuracağı açıktır. dolayısıyla tırnakları ojeli veya cilalı olan kişiler ellerini yıkadıkları zaman temiz sayılacaklarından, Allah’ın bu konudaki emri de yerine gelmiş olmalıdır. özetle kınanın abdeste engel olmadığı gibi ojenin de abdeste engel olmadığı belirtilmektedir.

Google AraOje ile Abdest Alınır mı? Oje, Abdeste Engel midir?
Son Yorumlar
 1. roman
  Cevapla -
 2. roman
  Cevapla -
 3. semra
  Cevapla -
 4. Selam
  Cevapla -
 5. eda
  Cevapla -
 6. Birisi
  Cevapla -
  • Misafir
   Cevapla -
 7. Aytan
  Cevapla -
 8. Thb
  Cevapla -
 9. ceren
  Cevapla -
  • sude
   Cevapla -
  • Sila
   Cevapla -
 10. Gizem
  Cevapla -
 11. hera
  Cevapla -
 12. hale aygün
  Cevapla -
 13. saciniza yaptiginiz boya yada kina o ne peki ohalde
  Cevapla -
 14. zelis
  Cevapla -
 15. Misafir
  Cevapla -
  • Misafir
   Cevapla -
 16. yeliz
  Cevapla -
 17. dilan
  Cevapla -
  • Misafir
   Cevapla -
   • Bynbrooker
    Cevapla -
 18. mujgan
  Cevapla -
 19. Elif
  Cevapla -
 20. selvinaz
  Cevapla -
  • admin
   Cevapla -
  • Misafir
   Cevapla -

Bir Cevap Yazın