Koala Nasıl Bir Hayvandır? Koalalar Hakkında Bilgi

koalalar gri tüyleri, basık siyah burnu, boncuk gibi siyah gözleriyle çok sevimli hayvanlardır. Dünya’da sadece Avustralya’da yaşayan koalaların yaşam kaynağı okaliptus ağacıdır. sadece okaliptus yapraklarıyla beslenir ve sıvı ihtiyacını da bu ağacın yapraklarının üzerindeki çiğ damlalarından giderir.

bir koala o kadar uyuşuk ve tembeldir ki adeta “yaşadığına pişman” izlenimi yaratabilir. o kadar tembeldir ki gününün 16 saatini uyumakla geçirir.

koalalar

onlar da tıpkı Avustralyalı diğer bir hayvan kangurular gibi keselidirler. doğurdukları zaman çok yavru doğurmazlar. genelde tek seferde bir tane, bazen de iki tane doğururlar. mini yavrularını altı ay boyunca kesesinde taşır. altı aydan sonra bebek koala annesinin kesesinden çıkar ancak bu sefer yine annesinin sırtında hayatı öğrenmeye, dünyayı keşfetmeye çalışır. annesinin sırtında da yine altı ay kalır.

yavru koalalar annesinin sırtındaki diğer altı aylık süreçten sonra yani bir yaşına gelince annesini terk eder. çünkü artık kendi ayaklarının üzerinde durma vakti gelmiştir. ayrıca genç koalaların 1 yaşından sonra yuvada kalmaları hoş karşılanmaz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir;

 1. KAAN ÖZLEM Cevapla

  BENCEDE

 2. dr5gtdswedxtbuyh Cevapla

  cok yardımcı oldu

 3. Misafir Cevapla

  Koalalar en tembel hayvanlar arasında liste başı. Hepsi kelimenin tam anlamıyla ‘uykucu’. Günde sadece dört saat uyanık kalıp aktif oluyorlar ve ancak bu süre içerisinde yavrularıyla ilgilenebiliyorlar.

  Hiçbir düşmanları yok. Pireler dahi Koalalardan kaçmayı tercih ediyorlar.

  Hayvanlar aleminde bir maraton düzenlense bitiş çizgisine en son ulaşacak olanlar, düşünülenin aksine kaplumbağalar değil, kesinlikle koalalar olurdu. Zaten bu sevimli ayıcıkların da ‘koşucuyuz’ diye bir iddiaları yok. Nasıl olabilir ki? Anne koala bebeğini bir yıl boyunca sırtında taşıyor ve bakımını tek başına üstleniyor. Baba koala ise hiç hareket etmeden tembel tembel oturmayı tercih ediyor ve eşine ‘yardımcı olmayı’ aklından bile geçirmiyor.

  Çıplak ve kör olarak doğuyorlar
  Avustralya’da yaşayan koalalar bu kıtanın neredeyse sembolü. Toplam sayılarını ise hiç kimse tam olarak bilmiyor. Okaliptüs ormanlarında 40. 000 mi yoksa 100. 000 koalanın mı yaşadığı konusunda kesin bir bilgi yok.

  Koalaların çiftleşme dönemi de çok ilginç

  Erkek koala kendine bir harem kuruyor ama mutlulukları kısa sürüyor. Dört hafta sonra da bebekler dünyaya geliyor. Bebek koala neredeyse kesme şeker büyüklüğünde, gözleri kapalı ve çıplak olarak doğuyor. Annesinin torbasında, memeye sıkı sıkı tutunarak birkaç ay kalıyor. Daha sonra annesinin sırtınına binip uzun bir süre de orada yaşıyor.

  Eskiden kürkleri çok değerliydi

  Koala anne bu durumdan hiç şikayet etmiyor. Kime etsin ki? Baba koala çocuklarla zaten hiç ilgilenmiyor, annenin yükünü azaltmayı ise kesinlikle düşünmüyor. Anne koala da büyük bir sabırla çocuklarına hangi okaliptus yapraklarını yiyebileceklerini öğretiyor. Çünkü Avustralya’da okaliptüs ağacının 600′den fazla türü var, fakat koalalar bunların sadece 35 kadarını yiyor. Bu ağaçlar koalalar için sadece bir ev değil, aynı zamanda da en önemli besin kaynakları, hatta iyi bir ilaç.

  İşte işin bu kısmı çok ilginç

  Okaliptüs yapraklarında eterik yağ bulunur. Zehirli olan bu yağ, birçok hayvan için zararlı, fakat koalalar için tam tersine çok faydalıdır. Koalalar yedikleri yapraklar sayesinde bu maddeyi vücutlarına alırlar. Böylece eterik yağın bir kısmı uçup gider bir kısmı da vucütlarına girer. Bu hayvanların spesifik bir kokusu vardır. Kokunun nedeni de bu maddeden kaynaklanır. Koalaya gelen parazitler, pireler bu kokudan kaçar, yani çok uzun süre koalada barınmazlar. Koalalar yedikleri okaliptüs yapraklarıyla vucüt ısılarını da düzenleyebilirler. Seçtikleri yapraklara göre vucüt ısıları düşer veya artar.
  Koalalar günde 1 – 2 kilo yaprak tüketirler. Araştırmacılar, 50 insanın bu miktardan kesin ölebileceğini iddia ediyor. Koalalar bu yaprakları yiyor, üstüne üstük asla da susamıyorlar. Zaten isimlerini de bu ilginç özelliklerinden almışlar: ‘Koala’ kelimesi Avustralya’nın yerli halkı Aborjinlerin dilinde ‘asla içmeyen’ anlamına geliyor. Bir başka özellikleri de; olası düşmanlarından asla saklanmak zorunda kalmamaları. Çünkü kürklerinin rengi yaşadıkları ağaçların kütükleriyle o kadar çok benzeşiyor ki, koalaları fark etmek mümkün değil.

  “Tatlı Hayat”

  Aslında koalaların düşmanları yok, ama ‘düne’ kadar insan avcıları en büyük düşmanlarıydı. Kürklerine olan yüksek talep, katledilmelerine neden oluyordu. Sadece 1927 yılında 2,5 milyon koala öldürüldü. Neyse ki artık koruma altındalar.

  Günde 18 – 20 saat uyuyan koalaların huzurunu pireler dahi bozamıyor. Öksürük pastilini andıran kokuları sayesinde pireler bile onlardan kaçmayı tercih ediyor. Kısacası, ‘gel keyfim gel’ şeklinde bir hayat sürüyor ve hiçbir şey yapmamanın tadını çıkarıyorlar.

 4. Doğukan Demir Cevapla

  Çok yardımı oldu.
  .

 5. yp.dı9g Cevapla

  güzelmmmmmmmmmmiş

  • rsh089 Cevapla

   wallahamı

 6. ayşe nur Cevapla

  çok sağolun ödevimi yaptım

 7. tahsin Cevapla

  sağolun ödevi çıkartım

  • velat çalışır Cevapla

   bende:D

 8. fetih 1453 Cevapla

  Aynı zamanda çook tatlı uyu yrlar:):):):)

 9. fetih 1453 Cevapla

  Aynı zamanda da siteniz süper

 10. fetih 1453 Cevapla

  koala’lar çooook tatlılar.Ama ne yazıki nesilleri tükeniyor.Bu çok üzücü. Siteniz çok işime yaradı çok teşekkürler.Kısada olsa

 11. yusuf Cevapla

  ewet çok kısa ginede idare eder

 12. mustafa Cevapla

  ödevi çektim saolun

 13. furkan Cevapla

  Arkadaşlar bu kısa ama öz bir bilgi.

  • fetih 1453 Cevapla

   katılıyorum size

 14. meryem Cevapla

  koala çok tatlı bir hayvan

 15. Biber... Cevapla

  Yeni geldik ordan. Kelimenin tam anlamiyla muhtesemler…

 16. DEMET ÖZDEMİR Cevapla

  YA KOALLAR NE YER

  • eda kayan Cevapla

   okaliptus ağacı onların yaşam kaynağı ama çoooook şirinler

   • hicret oğuz Cevapla

    ama bu çooooook kısa

 17. dia Cevapla

  Cok saolun odevın hasi

 18. Den Cevapla

  Koaıalar insanları sever.

 19. Misafir Cevapla

  koala kaç yaşında

 20. ne bayon :) Cevapla

  bu hayvan nasıl çoalaıo

 21. Mısto Cevapla

  Tembel mı desem uykucu mu desem sevgi yumağı mı desem ..ne desem bilmedim ki..:)

 22. dudu ve izlem Cevapla

  cok iyi anlatilmis

 23. Asdfg Cevapla

  cuk saalunnn

 24. emotion Cevapla

  çoh saolll:,)

 25. hastdfa Cevapla

  çok yardımcı oldu sağolun

 26. hghhy3 Cevapla

  arkadaşlar bu çok kısa yahuu

Bir Cevap Yazın