İsm-i Azam Duası Nedir? İsm-i Azam Duası ve Fazileti

Allah’ın Kuran-ı Kerim’de geçen 99 mübarek ismine Esma-ül Hüsna denir. İsm-i Azam ise Cenab-ı Hakk’ın Esma-ül Hüsna’sından daha mübarektir. İsm-i Azam yani “en büyük isim”, ilahi bir hikmet ile gizli kalmıştır. O’nun Esma-ül Hüsna arasında olduğunu, bazı ayet-i kerimelerde bulunduğunu söyleyen ilahiyatçılar vardır. İsm-i Azam hakkında Resulullah Salla’llahü Aleyhi ve Sellem Efendimiz şöyle buyurmuştur;

“Nefsim, kudretinde olan Allahü Teala’ya yemin ederim ki; Allahü Azim-üş-şan, İsm-i Azam’ı ile edilen duaya icabet eder, istenileni verir.”

Aşağıdaki İsm-i Azam duası hadis kitaplarında rivayet edilen duaların birleştirilerek okunan şeklidir. Her kim İhlasla bu duayı okumaya devam eder de hacetini dilerse Allah’ın izniyle duası kabul olur.

Bismillahirrahmanirrahim

Allâhümme ınnî es’elüke bi-enne leke’l-hamdû lâ ilâhe illâ ente’l-Mennânü, yâ Hannânü, yâ Mennânü, yâ Bedi’as-semâvâti ve’l ard, yâ Ze’l-Celâl-i ve’l-ikrâm.

Yâ Hayyu, yâ Kayyûm. Lâ ilâhe illâ ente sübhâneke inni küntü mine’z-zâlimin. Allâhümme innî es’elüke bi-ennî eşhedü enneke ente’l-lâhu lâ ilâhe illâ ente’l-Ehadü’s-Samedü’l-lezi lem-yelid ve lem yûled ve lem yekûn lehû küfüven Ehad. Elif, Lâm, Mîm, Allâhü lâ ilâhe illâ Hüve’l-Hayyu’l-Kayyûm. Ve ilâhüküm ilâhün Vâhidün lâ ilâhe illâ Hüve’r-Rahmânü’r-Rahîm. Yâ Ze’l-Celâl-i ve’l-ikrâm. Yâ erham’r-Rahimin. Allâhümme inni es’elüke bi-enneke ente’l-lâhu lâ ilâhe illâ ente’l-Vahidü’l-Ehadü’l-ferdü’s-Samedü’l-lezi lemyelid ve lem yuled ve lem yekun lehu küfüven Ehad. Lâ ilâhe illâllâhu vahdehu lâ şerike leh, lehü’l-mülkü ve lehü’l hamdü ve Hüve alâ külli şey’in Kadir. Lâ ilâhe illallâhu ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billahi’l-Aliyy’l-Azim. Es’elüke bi-ismike’l-e’azzi’l-ecelli’l-ekrem. Rabbî, Rabbî, Rabbî. Yâ Rabbi, Yâ Rabbi, Yâ Rabbi. Lâ ilâhe illallâhu Vahdehu lâ şerike leh, lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü ve Hüve alâ külli şey’in Kadir. Elhamdülillâhi ve sübhanAllahi ve’l-hamdülillahi ve lâ ilâhe illallâhu v’Allâhu Ekber ve lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâhil Aliyyi’l-Azim.

 

hastaliklara karsi okunacak duaBu duanın ardından aşağıdaki dua okunup hacet ne ise adabına uygun şekilde Allah’tan istenir.

Allahümme ecib da’veti vekdi hâceti birahmetike yâ er-hame’r-Râhimine ve salla’llâhu alâ seyyidinâ Muhammedin ve âlihî ve ashâbihî ecmaîn. Âmin, yâ Rabbe’l Âlemîn.

Yorumlar

 1. Meryemmm 23 Temmuz 2016 Cevapla
  • Türkan 27 Temmuz 2016 Cevapla
  • solmaz 29 Temmuz 2016 Cevapla
 2. Elifff 03 Temmuz 2016 Cevapla
 3. hakkı akacık 25 Haziran 2016 Cevapla
 4. ELiFFS 25 Haziran 2016 Cevapla
 5. Yasemin 09 Haziran 2016 Cevapla
 6. Misafir 02 Haziran 2016 Cevapla
 7. Misafir 01 Haziran 2016 Cevapla
  • Misafir 02 Haziran 2016 Cevapla
  • Misafir 10 Haziran 2016 Cevapla
  • . 22 Haziran 2016 Cevapla
  • Misafir 22 Haziran 2016 Cevapla
  • elif 25 Haziran 2016 Cevapla
  • ELFFS 25 Haziran 2016 Cevapla
  • ELiFFS 25 Haziran 2016 Cevapla
  • ELiF 27 Haziran 2016 Cevapla

Yorum Yap